Roztahování uší

9. června 2017 v 11:08 | Yonade |  OBLÍBENCI
Zdravím vás, tak nějak jsem se z čista jasna rozhodla pokračovat v mé činnosti na blogu a místo žvástů, které nikoho nezajímají, bych se s vámi chtěla podělit o trochu užitečnější informace.

V tomto článku bych se chtěla zaměřit na roztahování uší. Najdete zde jaké pomůcky používat, jak začít a postupovat, péči o uši, časté chyby a případná rizika, ale také kde nakupovat.


Na úvod chci upozornit, že ať už roztahujete jakýmkoliv způsobem, je vždy třeba postupovat velmi pomalu a opatrně! Pokud míříte do větších velikostí, než je 5mm (někde se uvádí 8mm), nečekejte, že se vám ucho někdy vrátí do původní velikosti!Jak začít:

V první řadě musíte být rozhodnutí, že si ucho opravdu roztáhnout chcete, a musíte také počítat s případnými riziky (roztrhnutí lalůčku, deformace,...), které s sebou roztahování nese. Pokud víte na 100%, že to chcete, pokračujte směle dál.

1. Výběr roztahováku
To je podle mě to nejdůležitější. Nemyslete si, že si do ucha hned narvete roztahovák 5mm a půjde to samo. Nejmenší roztahovák a zároveň ten ideální k začátku je s průměrem 2mm. Můžete si vyrat z obrovské škály barev a tvarů, ale mně se nejvíc osvědčily hroty a spirály. Pro představu přikládám obrázky.Potom existují ještě drápy a háky, ale to už jsou vesměs jen různě tvarované spirály a hroty. Tvar roztahováku je čistě na vašem uvážení. Pro malé velikosti do začátku se hodí naprosto všechno, záleží jen na vás.

Dalším krokem je volba materiálu, ze kterého roztahovák bude. Já mám zkušenosti jen s akrylovými (umělá hmota) a dřevěnými. Akrylové přežijí všechno, dřevěné by se měly chránit před vodou a častěji čistit (já čistím kokosovým olejem).
Dalším materiálem je silikon, který je hodně měkký a lépe se přizpůsobuje uchu. Myslím, že pro začátečníky je vhodný, ale já s ním zkušenosti nemám. Obávala bych se alergické reakce, kterou spousta lidí trpí.
Pak se používá ještě ocel. S tou nemám žádné zkušenosti, ale je těžká, takže se hodí pro menší velikosti a do začátku bych asi nedoporučovala. Pokud přesto zvolíte, rozhodně nenoste v zimě!
Dále se můžeme setkat s roztahováky z rohoviny a kosti. Tohle je sice nádherné, ale dost ošemetné (a taky drahé). Pokud máte bílou, rychle žloutne a celkově trochu pracuje a mění vzhled povrchu. Na druhou stranu, jedná se o přírodní materiál, takže nehrozí alergická reakce. Samozřejmě nedoporučuji pro vegany.
Potom tu máme fimo, které je hodně diskutabilní. Jedni tvrdí, že je super, druzí, že jim způsobilo velké alergické reakce. Já osobně bych rozhodně nedoporučovala.
Dále se také používají materiály jako je sklo, kámen, syntetický kámen nebo různé pozlacené a postříbřené kovy.
Z tohoto výčtu tedy doporučuji akryl a dřevo.

Z obdobného materiálu, který zvolíte u roztahováku doporučuji vybrat i tunel nebo plug. Ale vždy doporučuji koupit si alespoň 2 materiály, pro případ, že byste na jeden z nich měli alergii. To už jsou kosmetické záležitosti, takže to tu rozebírat nebudu.

2. Roztahování
Nejlepší je koupit si nějaký kvalitní olej. Já používám kokosový, ale vhodný je také konopný nebo olivový (ne ten na vaření). Svému účelu ale poslouží jakýkoliv kosmetický olej.
Před prvním nasazením roztahováku, je dobré ucho trošičku roztáhnout nošením např. piercingové naušnice. Ty jsou většinou širší než normální, a ucho se tak lehce roztáhne už před nasazením roztahováku. Sundejte tedy naušnici a lehce masírujte lalůček s trochou vámi zvoleného oleje. Po chvilce můžete roztahovák nasadit. Jakmile vás to začne pnout a bolet, dál už neposunujte. Je zde totiž riziko, že si ucho natrhnete hned na začátku roztahování, a to by všechno hodně znepříjemnilo a protáhlo. Na místě je ideální zafixovat gumičkou, která se klasicky prodává přímo s roztahováky ( u spirál ne, takže je třeba dokoupit).
A tohle je celá věda. :) Obecně se doporučuje roztahovák posouvat jednou za cca 14 dní, ale já to dělala vždy pocitově. Hodně jsem s ním točila a zkoušela, jestli jde dál bez bolesti, nebo ne. Pokud to šlo bez bolesti, lehce jsem ho posunula. Ale doporučuji postupovat opravdu pomalu. Pokud se vám stane, že si ucho přece natrhnete, roztahovák nevyndávejte, pouze ho dejte na velikost, která vás nebolí a netáhne. Ucho samozřejmě čistěte, nejlépe slivovicí. Až se ucho zahojí, můžete pokračovat.
Do velikosti 5mm doporučuji v průběhu roztahování s naušnicemi i spát, zabráníte tak zmenšení ucha přes noc. Větší velikosti už jsou pro spaní nepříjemné, proto je lepší na noc vytáhnout, ale je to na člověku, někomu to nevadí.
Až se dostanete na požadovanou velikost, nedávejte rovnou plug nebo tunel. Ucho si musí chvíli zvyknout a ustálit se. Nejlépe aspoň měsíc. Pokud hodně specháte, aspoň 14 dní. U šroubovacích tunelů a plugů moc nevadí, když zkoušíte dávat dříve po roztažení, ale u těch, které jsou v jednom kuse bych doporučovala čekat aspoň ten měsíc. Mají totiž větší průměr na okrajích, aby z ucha nevypadávaly, a proto je jejich nasazení obtížnější, a když nečekáte dostatečně dlouho, i bolestivější. Pokud vám ani přesto naušice nasadit nejde, zkuse nasazovat po koupeli, kůže je uvolněnější, a když kápnete ještě trochu oleje, mělo by to jít bez problémů.

3. Péče o roztažené uši
Roztahovaným uším je třeba věnovat zvláštní péči. Musí se pravidelně čistit. V průběhu procesu roztahování doporučuji slivovicí a hlavně mazat, mazat, mazat. Později už stačí jen voda, nebo obyčejné mýdlo na obličej.
Při každém vyndání a nasazení naušnice doporučuji lalůček promasírovat, aby se krev dostala všude a ucho se potom nedeformovalo. Pokud totiž nosíte těžké šperky, krev se špatně dostává do zatížené oblasti a ta se postupně ztenčuje a hrozí protrhnutí.
Masírování doporučuji i těm, kteří nosí lehké šperky, lalůček pak bude rovnoměrně veliký a nebude hrozit protrhnutí při případném dalším roztahování.

Rizika a chyby:

Roztržení lalůčku
Tohle je podle mě jedno z nejrozšířenějších rizik. Nastává při špatném roztahování, což je např.:
roztahování jinými předměty, než k tomu určenými,
přílišná rychlost roztahování (často i přes bolest, tlačení, i když to nejde),
špatná péče (jak už jsem zmiňovala, někdo nemasíruje ucho, to se v určité části ztenčí, a pokud chce dále roztahovat, tak praskne).
Při roztržení samozřejmě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a rozhodně se nesnažte ošetřit si to doma!!

Otok
Je naprosto normální, že při roztahování ucho trochu oteče a bude více citlivé. Děje se s ním něco nepřirozeného a jen se přizpůsobuje. Lékaře bych vyhledala až tehdy, kdy už je ucho na požadované velikosti a víc jak 2 měsíce na něj nebyl vyvíjen žádný tlak a přesto je stále bolestivé a opuchlé. Může se jednat o alergickou reakci nebo zánět.
V průběhu roztahování bych oteklé ucho zytečně nemačkala a opět, hlavně čistit a mazat.

Natržení lalůčku
Tohle je taky hodně častý problém. Nastává při rychlém roztahování. Jak už jsem psala výše, doporučuji roztahovák vyndávat pouze na čištění. Nejlepší je slivovice, nebo solný roztok.
Pokud se o natržené ucho nestaráte a nečistíte ho, nedejbože na něj saháte špinavýma rukama, nastává riziko zanesení infekce. Pokud se ucho nelepší ani při čištění a bolí a hnisá víc jak měsíc a dostaví se i horečky, dopoučovala bych navštívit lékaře, hrozí totiž odumření tkáně.

Přetočení ušní dírky
Nastává opět při rychlém roztahování. Jde o to, že tím, že na roztahování jdete moc rychle a ucho se nestíhá přizpůsobovat, začnete vytlačovat vnitřní část dírky ven a vytvoří se nevzhledný a bolestivý "převis".
Tohle se mi nikdy nestalo, ale co jsem našla na internetu, doporučuje se naušnici buď nahradit menší, a nebo nechat na velikosti při které to netáhne, ucho čistit a občas promasírovat kvůli krevnímu objehu.

Mé rady u všech těchto komplikací nejsou v žádném případě odborné, ani lékařské, proto je nepovažujte za bezpodmínečně správné. Pokud si nejste jistí, který problém nastal, trpíte obrovskou boletí nebo horečkami navštivte lékaře!


Pár užitečných tipů na závěr
1. Vždycky při roztahování postupujte pomalu!
2. Dobře si rozmyslete, jestli roztažené uši opravdu chcete. Už to nejde vrátit!
3. Při výběru materiálu vybírejte spíš přírodní a vždy mějte v záloze jiný materiál, pro případ alergické reakce.
4. NIKDY, neroztahujte uši jinými předměty než k tomu určenými!!! Pokud momentálně nemám peníze na roztahovák, necpu si tam nic jiného a prostě počkám!
5. Je dobré nechávat si naušnice o jedno menší velikosti. V případě komplikací se hodí.
6. Uši i naušnice si pravidelně čistěte, nejlépe solným roztokem nebo slivovicí.
7. Mazat, mazat, mazat!!

Kde nakupuji:
Nejvíc se mi zatím osvědčil obchod Crazy Factory. Mají tam všechny možné pomůcky, naušice a piercingy. S kvalitou jsem spokojená.
V kamenných obchodech už moc nenakupuji, ale určitě neuděláte chybu, když nakoupíte v obchodě s piercingy nebo přímo v salónu, kde si piercing necháte píchnout. Tam vám taky dají hodně užitečných rad.
Asi bych moc nespoléhala na kvalitu věcí zakoupených někde u vietnamců.

Na závěr chci upozornit, že nejsem žádný odborník a nemám ani žádnou licenci, či jiné oprávnění, a proto neberte má slova smrtelně vážně a závazně. Všechny věci jsou mé osobní zkušenosti a postřehy, které jsem nasbírala za dobu, co si uši roztahuju. Doporučuji přečíst si články od více lidí, ať máte objektivnější představu.

Pokud budete mít nějaké otázky, na které tu není odpověď, či jste něco nepochopili, nebojte se zeptat do komentáře. Pokud by byl zájem, můžu později udělat podrobnější popis např. materiálů či čehokoliv jiného. Také pokud zde uvádím nějaké chybné informace, upozorněte mě na to, ráda si doplním znalosti.

Doufám, že vám tento článek pomůže. :)
Yonade
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Milča Milča | Web | 8. dubna 2018 v 21:11 | Reagovat

Díky za tip, začala jsem roztahovat před pár měsíci a už se nemůžu dočkat, až bude dírka tak velká, že tam dám tunel nebo plug. Pořád si je tady - https://www.piercing-factory.cz/cs/151-plugy-do-ucha - prohlížím, což mě hrozně motivuje pokračovat. Zatím jsem teprve na 6 mm, takže mě čeká ještě dlouhá cesta :-)

2 Yonade Yonade | Web | 11. května 2018 v 22:08 | Reagovat

[1]: Díky za komentář, jsem moc ráda, že to někomu pomohlo. :) Dělají se i maličké plugy a tunely, mám pocit že dokonce už od 2 mm se něco dá sehnat. :) Držím palce ať to jde hladce! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama